Jirka Filipovský překročil stovku

08.04.2012 18:46

 

zdroj: www.automuzeum.cz

 

Ačkoli to tak z názvu vypadá, tak Jirka Filipovský z Jablonce nad Nisou není žádný stoletý kmet, ale neuvěřitelně nadšený veteránista, který má až téměř patologickou touhu neustále kupovat nějaké další staré auto.

Překročená "100" se proto netýká jeho věku, ale výhradně jen počtu historických automobilů, které Jirka za dobu svého veteránského nadšení již nashromáždil. Mnoho jiných veteránistů si neustále stěžuje, že si nemůže pořídit ten, či onen veterán jen proto, že by jej neměli kam zaparkovat. To Jirka Filipovský řeší až jeko druhořadé. Nejprve s nadšením zakoupí vyhlédnuté staré auto a až pak přemýšlí o tom, kam jej uskladní.

Dnes má ve svém depozitu neuvěřitelnou kolekcí více jak stovky historických automobilů z let 1928 až 1991. Velká část jeho historických vozů nejsou žádné sběratelské šperky zamilióny, ale řadí se do běžného běžného průměru. Většinoui to jsou automobily poválečné výroby ze známé velkosériové produkce, které se však pomalu ale jistě vytrácejí z našeho světa a za pár let na ně budeme již jen vzpomínat. A právě Jirka se snaží je zachovat nejen pro svou radost, ale i pro další generace. Všechny vozy jsou ve slušném, převážně nálezovém stavu a samozřejmě pojízdně.

Když před časem Jirka koupil bývalý prasečák pro uskladnění svých milovaných vozidel, byl plný optimismu, co tam má všude volného místa. Uběhlo však jen pár let a Jirkova "veliká garáž" je zaplněna dalšími a dalšími auty do posledního místečka. Vypadá to, že nastalý problém s volným parkovacím místem Jirkovi nákupy přeci jenom trochu zbrzdí. Už také není mnoho zajímavých automobilů v původním a pojízdném stavu za rozumnou cenu, které by Jirku zaujaly. No uvidíme ...

Během roku má Jirka Filipovský vždy jistě veliké dilema, které vozidlo by si měl vybrat ze své obsáhlé sbírky, na účast při nějaké veteránské soutěži. Mnozí pořadatelé akcí, kteří jej blíže neznají, jen kroutí nevěřícně hlavou jakto, že přijíždí pokaždé s jiným vozem.Vždyť pokud by měl Jirka během jediného roku vytáhnout všechny své vozy alespoň na krátkou projížďku, tak by mu již nezbyl čas na nic jiného. Jirkovu značnou sbírku veteránů naštěstí velmi často využívají i filmaři. Ať si zvolí jakékoli časové období, tak téměř vždy u Jirky nějaké vhodné auto nejdou. Díky tomu se některé vozy projedou alespoň krátce před filmovou kamerou, občas i s velice známými domácími i zahraničními celebritami za volantem. Hlavně si tak tyto vozy alespoň částečně vydělají na svou provoz a údržbu. Dovede si vůběc představit, kolik musí stát pojištění všech těchto vozidel a mnohé z nich musí jednou za dva roky na STK, jiné každoročně na veteránskou přetestaci. Řekl bych, že není co závidět a obdivuji Jirkovo neuvěřitené nadšení pro věc. Takových "veteránských bláznů" je u nás i ve světě, pokud to nejsou multimilionáři za vodou, velice málo.