Já a moji známí

21.07.2012 11:42

 

Když zrovna nelítám někde v Krušných horách po kopci, nebo nevířím prach na nějaký šotolině, nebo někde něco neorganizuju, protože já jsem rodilej organizátor, vezmu svoji oblíbenou stopatnáctku od firmy Mercedes Benz a vyrazím na nějakou veteránskou akci. Za sezonu jich navštívím docela dost a tím pádem poznávám spousty nových lidí, takže můžu říct, že mám kamarády, přátele a nebo jen známé po celé republice. Rozdělil bych je tak asi na dvě skupiny. Ta první, to jsou lidi stejně nakažení jako já. Automobily a motocykly staršího data výroby se staly jejich vášní a zálibou. Takhle jsem poznal vládce vratislavického automuzea a neúnavného organizátora Milana Bumbu.

Milan Bumba

V Liberci jsem poznal také vnučku Leopolda Lancmana, Pavlu Hubičkovou. Pokaždé zírám na dědovy poháry a plakety u nich doma. Taktéž jsem se seznámil s vášnivým sběratelem historických automobilů Jirkou Filipovským, jehož sbírka čítá přes sto vozidel. Kamarádím také s Lubošem Skalickým, který sbírá převážně vozy značky Škoda a s jehož Auto Skaver týmem si to rozdáváme na kopci. Odmala už znám Václava Bečváře, majitele muzea a legendu slánských veteránistů.

Václav Bečvář v Knovízi

Železnobrodského Honzu Hudskýho, ke kterému chodím pro rozumy ohledně našich škodovek. Jirku Beneše z Prahy, dalšího nadšeného sběratele starých vozů, který to dotáhl tak daleko, že má dokonce i tramvaj. Znám i Jirku Fryjeho „kaprfílda“ s foťákem, který nechybí na žádné významnější rallye po celé Evropě.

   Pak jsou to lidi, kteří sbírali úspěchy a vavříny na závodních tratích a ke kterým jsem vzhlížel už jako malý kluk a dneska jsou to pro mě legendy. Velice dobře znám Jirku Štancla pětinásobného vítěze Zlaté přilby Československa a mnohonásobného mistra ČSSR na ploché dráze. Mým velkým kamarádem je Miroslav Rosůlek, legenda slánské ploché dráhy. Vždycky když ho vídám křičím na něj nazdar Rosole.

  

Míra Rosůlek v mém objetí

Poštěstilo se mi, že jsem se seznámil s Láďou Křečkem, bývalým továrním jezdcem mladoboleslavské škodovky a taktéž několikanásobným mistrem v rallye, který přijal mé pozvání a přijel k nám do Slanýho na Slánský ovál.

Jirka Fryje, Láďa Křeček a já

Vídám se také s legendární slánskou posádkou Jiří Webinger – Václav Civín, startující ve své době za slavný ASK Stavby Praha. Kluci se mohou pyšnit několika tituly mistrů Československa. Hodně kamarádím s Alešem Hodoušem, dalším z ASK Stavby Praha, který nám tady ve Slaném v březnu předvedl jak se závodí se škodovkou. Poznal jsem i českodubského Vláďu Mužáka, dvojnásobného mistra republiky v automobilových soutěžích. Dávám řeč s Miroslavem Krejsou, několikanásobným účastníkem slavné Rallye Paříž Dakar. Kamarádím s Pavlem Maierem, obdivuju jeho jízdu na kopci. Díky němu jsem se seznámil se Zdeňkem Poncem a doufám, že mě taky seznámí s legendárním navigátorem Oldou Gottfriedem. Tři roky se v Josefově dole bavím s jedním pánem. Až teď jsem zjistil, že onen pán je Jiří Císař, přezdívaný malej car, bývalý kapitán Trophy teamu ČSSR, medailista Mistrovství Evropy a vítěz Světové trofeje v motocyklových soutěžích.

Jiří Císař

Takže vždycky když někam jedu, na někoho se těším.

Libor